Tipy pre zdravý spánok

Zopár užitočných rád, ktoré Vám pomôžu príjemne zaspať a zobudiť sa a poradia, ako sa starať o svoje fyzické a psychické zdravie

 

Pokojný spánok aj počas horúcich, sparných nocí.

Zdravý spánok v leteIdeálna teplota izby počas spánku sa pohybuje medzi 16-18 °C, čo je možné v letných horúčavách len ťažko docieliť. S cieľom dosiahnuť tieto teploty nechávajte svoje okná zavreté a žalúzie zatiahnuté, aby izba bola chladná a tmavá. Po zobudení miestnosť dôkladne prevetrajte. Aby ste zachovali relatívne chladný ranný vzduch, úplne sa vyhýbajte otváraniu okien počas dňa. Ideálna miera vlhkosti by nemala byť vyššia ako 50%. Docieliť to môžete, ak pred oknom umiestníte navlhčenú látku. Vyhýbajte sa používaniu ventilátora v noci, lebo môže vyvolať nervozitu. Plachta by mala byť vyrobená z ľahkého, priedušného materiálu, najlepšie z bavlny alebo hodvábu, ktoré dobre absorbujú pot. Rýchly tip: vložte svoje pyžamo na pár minút do chladničky pred spaním. To ho príjemne ochladí, čo Vám pomôže ľahšie zaspať počas horúcich, dusných nocí.

 

Pokojný spánok v zime

Zdravý spánok v zimeV zime je ľahké dosiahnuť vhodnú teplotu pre zdravý spánok, napriek tomu veľa ľudí urobí tú chybu, že radiátor nastaví na príliš vysoký stupeň a miestnosť sa nevyvetrá. Ani v zime by nemala teplota v spálni prekročiť 18 °C, preto radiátor radšej nastavte na nočný režim (často označené mesiačikom) a dobre sa oblečte. Optimálnu vlhkosť vzduchu môžete dosiahnuť elektrickým zvlhčovačom, ale aj jednoduchým odparovačom namontovaným na radiátor. Do odparovača môžete pridať aj éterické oleje na ukľudnenie, do spálne je najviac odporúčaná levanduľa, harmanček a šalvia.

 

Kvalita spánku

zdravý spánok - kvalita spánkuAby ste mohli nazbierať čo najviac síl počas spánku, vypnite všetky rušivé faktory v okolí. Hlasové a svetelné stimuly môžu byť v lete problematické. Prvé ranné lúče slnka sa do izby dostanú už pred piatou hodinou. Príliš veľa svetla znižuje tvorbu spánkového hormónu melatonínu, ktorý sa stará o náš rytmus “noc a deň”. Neskorá, ťažká večera taktiež spôsobuje ťažkosti pri zaspávaní, keďže Váš žalúdok ešte aktívne pracuje na jej trávení. Nevnášajte hnev a stres do svojej postele. Namiesto alkoholu je odporúčané si vypiť šálku teplého čaju. No buďte opatrný, príliš veľa tekutín pred spaním môže pôsobiť nepríjemný tlak v mechúri...

 

Dostatok tekutín – dodržujme pitný režim

zdravý spánok - pitný režimMnoho ľudí sa sťažuje na vysoký krvný tlak, čo sa ďalej zhoršuje nesprávnym pitným režimom. Strata tekutín sa potením zvyšuje, takže by ste mali piť dostatočne veľa. Aby ste dosiahli odporúčanú dvojlitrovú dennú dávku, pite obyčajnú vodu, minerálnu vodu bohatú na sodík, nesladený ovocný alebo bylinný čaj, alebo zriedený ovocný džús. Mali by byť teplé, alebo na izbovej teplote. Starší ľudia, atléti, deti a chronicky chorí ľudia často pijú len málo tekutín. Ak nepijete dostatočne, nemôžete nahradiť dôležité minerály akými sú draslík, horčík alebo zinok, ktoré sa potením vytratia z organizmu, čo ho následne stavia do nebezpečenstva. Konzumácia ovocia a zeleniny taktiež pomáhajú dosiahnuť potrebnú dennú dávku tekutiny. Ovocie a zelenina s vysokým obsahom vody sú paradajka, uhorka, melón, čerešňa a bobuľovité ovocné plody.

 

Vyhýbajte sa

Alkoholické nápoje, silná káva a čierny čaj zvyšujú potenie, preto sa neodporúčajú piť na zníženie smädu. Zmrzlina, ľadové nápoje a príliš rýchle pitie môžu spôsobiť žalúdočné problémy. Sladené nápoje sa neodporúčajú, keďže znižujú pocit smädu len krátkodobo, ale môžu mať energizujúci účinok.

 

Správne stravovanie

Správne stravovanie prináša kvalitnejší spánok. Hlavne počas letných mesiacov je dôležité dať si tú správnu večeru, ktorá Vám pomôže lepšie (za)spať. Napríklad avokádo, banány a orechy kvôli obsahu vitamínu B pôsobia upokojujúco na nervový systém – ktorý môže byť kvôli horúčave zaťažený. Zdravé ovocie s vysokým obsahom vody napomáhajú k psychickej rovnováhe, ale ako profesor Jürgen Zulley, výskumník spánku povedal, „len žiadne zelené po 18tej hodine. To zahŕňa ovocie – okrem banánov, ich konzumácia je vhodná kedykoľvek.”

 

Krátke zdriemnutie podporuje Váš biorytmus

zdravý spánok - krátke zdriemnutieDostatočný pohyb a spánok sú rovnako dôležité pre zdravý život ako vyvážená diéta. Fyzické zdravie má jednoznačný vplyv na psychickú silu. Pozerať sa na telo a dušu ako jeden celok je základom vnímania života aj pre Borisa Eisa, vynálezcu budíku aXbo so schopnosťou sledovania fáz spánku. Je dôležité počúvať svoje telo: „Ľudský biorytmus má prirodzený útlm na poludnie – najčastejšie ho cítime po obede. Práve vtedy je čas na krátky odpočinok pre nazbieranie energie na zvyšok dňa.” – vysvetľuje inventor. Boris Eis je podporovateľom poludňajšieho odpočinku, a preto túto funkciu zabudoval aj do svojho vynálezu. Krátky spánok, nie dlhší ako 20 minút, prispieva k zvyšovaniu produktivity popoludní. Adaptácia na Váš biorytmus znamená lepší spánok, lepšie vstávanie: jednoducho lepší život.

 

Počúvajte svoje telo

Každý má svoj individuálny biorytmus. Ak žijete v harmónii so svojim telom a dušou, cítite sa vyrovnaný a fit. Nevyhnutné fázy odpočinku a regenerácie, zobúdzanie v tom správnom čase, vyvážená výživa a fyzická aktivita v obrovskej miere prispievajú k celodennej produktivite.

 

Šport pomáha zaspať

zdravý spánok - športAktívne športovanie udržuje vo forme a zlepšuje prekrvenie. „Mierne cvičenie dve hodiny pred spaním Vaše telo unaví, a tak rýchlejšie zaspíte.” – vysvetľuje nemecký výskumník spánku, profesor Jürgen Zulley. „Šport uvoľní telo a oslobodí myseľ.” Je veľmi dôležité, aby cvičenia boli primerané úrovni telesnej kondície. Pre tých, ktorí sa cítia byť menej fit, je aj večerná prechádzka postačujúca. Nezabudnite, že telo sa po cvičení potrebuje regenerovať. Zlepšenie krvného obehu a výkonu srdca, ako aj rast svalov neprebieha počas športu, ale v priebehu spánku, ktorý po ňom nasleduje. Takisto sa aj imunitný systém zosilňuje emisiou hormónov v spánku.

 

Optimálny čas prebudenia

zdravy spanok - budik axboAby ste mali už od skorého rána dostatok energie, je dôležité sa zobudiť podľa svojho biorytmu. Klasické budíky však nepozorujú fázy Vášho spánku, často Vás zobudia, keď práve hlboko spíte, a potom sa celý deň cítite unavený a neodpočinutý. Každý prechádza rôznymi fázami spánku, od ľahkej cez hlbokú až po spánkovú fázu REM a každá z týchto fáz je identifikovateľná rôznymi pohybmi tela. Na základe týchto pohybov inteligentný budík aXbo rozoznáva fázy spánku a určí optimálny čas na vstávanie – v intervale 30 minút pred nastaveným časom budenia, a tak budete mať pocit, akoby ste sa zobudili prirodzene, sami od seba. Od rána budete v dobrej nálade a celý deň plný energie.

Objednám si inteligetný budík aXbo

Veríme, že sa budete cítiť spokojne, prebudíte sa uvoľnene a oddýchnuto.

Dobré ráno. Každý deň.